November 5, 2013
Write-in winners
SCHOOL DIRECTORS
- Mercer,
Mercer seat, 4-yr., STEVE VANWOERT,
31
- Reynolds,
West Salem seat, 4-yr., MARK REICHARD,
101
MUNICIPAL
- Clark Council, 4-yr., JAMES CARUCCI, 2
- Coolspring Auditor, 2-yr., JEFF B. THOMPSON, 1
- Fredonia
Council, 4-yr. (2 seats), RONALD MEAD, 3; STEVEN M. KIRSCH, 2
- Fredonia
Council, 2-yr., RONALD MEAD, 4
- French
Creek Auditor, 6-yr., JOAN HARTMAN, 2
- Grove
City Council Ward 2, 4-yr., TERRY FARREN, 1
- Grove
City Council Ward 2, 2-yr., CHRIS SCHIAPPA, 1
- Hempfield Auditor, 6-yr., MARIO MARINI, 1
- Jackson
Center
Council, 4-yr., JON L. RAMSAY, 5
- Jackson Center
Auditor, 6-yr., RACHEL KLINGENSMITH, 2
- Jackson Center
Auditor, 4-yr., LINDA RAMSAY, 2
- Jamestown Council,
4-yr. (2 seats), BARB MARLEY, 70; MIKE RILEY, 68
- Jefferson Auditor, 6-yr., STACY BRANDES, 2
- Lackawannock Auditor, 6-yr. LINDA TOMKO, 1
- Liberty Auditor,
6-yr., BILL MILLS, 13
- Mercer
Mayor, 4-yr., ROSS VERNON,
58
- Mercer
Council, 4-yr., FRANK CURL, 19
- New
Lebanon Mayor, 4-yr., DORIS SHREFFLER, 4
- New Vernon Auditor,
6-yr., DAVID PEARS, 7
- New Vernon Auditor,
4-yr., DAVID BURROWS, 1
- New Vernon Auditor,
2-yr., DAVID BURROWS, 3
- Pine
Auditor, 6-yr., ROBERT ROUSE, 2
- Pine
Auditor, 4-yr., SHAWNA ROUSE, 1
- Pymatuning Auditor, 6-yr., JAMES CARSON, 1
- Sandy
Lake Borough Council, 2-year (2 seats), BILL RICE, 10; DAVE SAPALA, 6.
- Sheakleyville Mayor, 4-yr., STEVEN VANSICKLE, 10
- Sheakleyville Council, 2-yr., GEORGE WILSON, 7
- Sheakleyville Auditor, 6-yr., LOIS GOETZ, 1
- Shenango Auditor, 6-yr., PATRICIA ANN SWEESY, 29
- Stoneboro Council, 4-yr. (2 seats), GLENN MOELLER, 24;
CHARLOTTE SWEET, 19
- West Middlesex Council, 4-yr. (3 seats), TOM
HARTSHORN, 37; CHRISTOPHER HERRICK, 33; CYNTHIA GILKEY, 29
- Wheatland
Council, 2-yr., TERRY THOMPSON, 23
- Wilmington Auditor,
6-yr., JIM COOPER, 1
- Wolf
Creek
Supervisor, 6-yr., BILL SHAY, 42
- Wolf
Creek
Supervisor, 2-yr., BOB CROTHERS, 44
- Wolf Creek
Auditor, 6-yr., NORMAN TURNER, 21
- Worth
Auditor, 6-yr., KELLI SEREDAY, 1
JUDGES OF ELECTION, 4-YR.
- Delaware, MARY E.
SUDDOTH, 2
- East Lackawannock, MICHAEL
DAVIS, 1
- Farrell
1-3, DOUGLAS CERRONI, 1
- Findley,
LAURA PAXTON, 3
- Fredonia,
RONALD MEAD, 3
- Greene,
BARBARA CALVIN, 4
- Greenville 1,
SHIRLEY MCMUNN, 11
- Greenville 2, VIVIAN
GEARHART, 3
- Grove City 1, EMMA
FINNEY, 1
- Grove City 3, NANCY
COVERT, 1
- Hermitage
NW-2, DEBRA THOMAS, 12
- Hermitage
NE-1, KATHY MONDAK, 1
- Hermitage
SW-2, CAROL ECKLUND, 1
- Hermitage
SE-1, KENNETH CARABALLO, 7
- Hermitage
SE-2, FRED DICKMAN, 3
- Hermitage
SE-4, TRACY MILLER, 1
- Jackson
Center,
DONNA JEAN MILLER, 2
- Jefferson
East, PHILIP JAMES ERDOS, 1
- Liberty, FRANK
MOSER, 7
- Pine
1, SANDY MCDOWELL, 2
- Pine
2, SUE HAMILTON, 4
- Pymatuning 1, SANDRA GARDNER, 10
- Pymatuning 2, MARILYN BRANT, 5
- Salem, LINDA ROTH, 8
- Sandy
Lake
Borough, SANDRA CLARK, 6
- Sharon
1-1, VIRGINIA HULL, 4
- Sharon 2-1, MARK
DYE, 3
- Sharon
2-2, DEANN MCCLOSKEY, 3
- Sharon
2-3, PAUL CORBETT, 3
- Sharon
3-1, HENRIETTA KING, 2
- Sharon
4-5, SARAH PINSON, 4
- Sharon
4-6, CHRISTOPHER MYERS, 1
- Sharpsville
2, DONNA PLOWMAN, 2
- Sharpsville
3, PAULINE RADASEVICH, 5
- Sheakleyville, LEEANN BOWSER, 9
- Shenango East, PAULA GOODMAN, 4
- Shenango West, BRAD PERRY, 1
- South Pymatuning 2, BILLIE
MCGEE, 3
- South Pymatuning 3, KELLY HAYWOOD, 1
- Stoneboro, RUTH ANN SLATER, 1
- West Salem East, BERNICE E. JULIAN, 8
- Wheatland,
MARIAN SANDERS, 1
INSPECTORS OF ELECTION, 4-YR.
- Clark,
CAROL EBERHART, 1 (Minority)
- Delaware, FRED
FERGUSON JR., 1 (Minority)
- Coolspring, WILLIAM J. OEHLBECK JR., 3 (Minority)
- East Lackawannock, MARY
LEIGHTY, 1 (Majority); JEAN WILSON, 1; (Minority)
- Farrell
1-3, GWENDOLYN J. BLACKWELL, 1 (Majority)
- Findley,
SUSAN LANDER, 2 (Majority); LAURA PAXTON, 1 (Minority)
- Fredonia,
RONALD MEAD, 4 (Majority); MARLENE DAVIS, 1 (Minority)
- Greenville 1, MARIAN
JOHNS, 7 (Majority); PATRICIA COLE, 3 (Minority)
- Greenville 2, KYLE
GEARHART, 2 (Majority); RANDY ANDERSON, 1 (Minority)
- Greenville 4, JOSHUA
DILUZIO, 1 (Majority); JERRY GILL, 1 (Minority)
- Grove City 1, JOHN
W. UBER, 1 (Majority)
- Grove City 2,
DOROTHY L. LIPPOLD, 1 (Minority)
- Grove City 4, PAULA LOUISE, 13 (Minority)
- Grove City 5, ELAINE
TIMULAK, 2 (Majority); GAYLORD RODEMOYER, 1 (Minority)
- Hempfield 2, GERTRUDE
WARREN, 2 (Minority)
- Hempfield 3, RUTH FULTON, 1 (Majority); CHRISTINE
MONG, 1 (Minority)
- Hermitage
NW-1, JOSEPH P. HILKO, 1 (Minority)
- Hermitage
NW-2, JANE GUSTAS, 14 (Majority); BERNADETTE A. KUTCHER, 1 (Minority)
- Hermitage
NW-3, JOSH BRADAC, 1 (Majority)
- Hermitage
NE-1, ALICE BRANT, 5 (Majority); KATHERINE MONDAK, 2 (Minority)
- Hermitage
SW-3, LAWRENCE WILKERSON, 1 (Minority)
- Hermitage
SE-1, KENNETH CARABALLO, 1 (Minority)
- Hermitage
SE-2, NANCY TITUS, 1 (Minority)
- Hermitage
SE-3, JOSEPHINE B. FLYNN, 5 (Minority)
- Jackson Center,
DEBRA E. CHRISTY, 1 (Minority)
- Jackson Township,
DEANA MAXWELL, 4 (Majority); KEVIN
BURKAMP, 2 (Minority)
- Jefferson
East, BARBARA E. MCWILLIAMS, 3 (Minority)
- Lackawannock, LINDA TOMKO, 2 (Minority)
- Liberty, ROSEMARY MOSER, 5 (Minority)
- Mill
Creek, BONNIE L. KNAPP, 1 (Minority)
- New Lebanon, BETTY J. ROTKIEVECZ-ROTH, 1 (Minority)
- New Vernon, DOROTHY LEAKE, 6 (Minority)
- Otter
Creek, DOROTHY KNAUFF, 1 (Majority); HELEN STRAUB, 1 (Minority)
- Perry,
REBEKAH S. COCHRAN, 9 (Majority); KAREN KING, 1 (Minority)
- Pine
1, FRAN BENNETT, 1 (Majority)
- Pymatuning 1, SANDY GARDNER, 1 (Majority); JAMES
CARSON, 1 (Minority)
- Pymatuning 2, GEORGIANA MCCLIMANS, 2 (Minority)
- Salem, LINDA ROTH, 6 (Minority)
- Sandy Lake
Township, LYNDA SAFRAN, 7
(Minority)
- Sharon 2-1, MARK DYE, 2 (Majority); THOMAS W. CLARK,
2 (Minority)
- Sharon
2-2, DENNIS ADDICOTT, 1 (Majority)
- Sharon
2-3, JANE TRAMBLEY, 10 (Majority); PAUL CORBETT JR., 1 (Minority)
- Sharon
2-5, ANN WILLIAMSON, 5 (Minority)
- Sharon
3-2, JAMES DAVIS, 1 (Majority)
- Sharon
4-1, ROBERT MARTELL, 7 (Majority); BYRON MOSS, 1 (Minority)
- Sharon
4-2, GERDA WIDMYER, 1 (Majority)
- Sharon
4-3, DIANE HVIZDAK, 2 (Majority); SHAWN SMALL 1 (Minority)
- Sharon
4-5, RUTH PALMER, 1 (Minority)
- Sharon
4-6, FRANK CANNONE, 1 (Majority)
- Sharpsville
1, OSCAR MEHLER, 1 (Majority); HEATHER STROCK, 1 (Minority)
- Sharpsville
2, BARB BRACKEN, 1 (Majority)
- Sharpsville
3, ANTOINETTE DEANGELIS, 2 (Majority); JONATHAN L. NOVELLI, 1 (Minority)
- Sharpsville
4, ROBIN JAMES-BESHERO, 1 (Majority)
- Sheaklevyille, LOIS GOETZ, 6 (Majority); BILLIE JO
KOCHER, 1 (Minority)
- Shenango East, JERRY NOVOSEL, 1 (Majority); BRIAN
EASTLICK, 1 (Minority)
- Shenango West, BRAD PERRY, 1 (Majority); NANCY ENOCH,
1 (Minority)
- South Pymatuning 1,
MICHAELENE HARRIS, 1 (Majority); PATRICIA SHUTTLEWORTH, 1 (Minority)
- Wheatland,
DEBORAH PATE, 1 (Majority); MARIAN SANDERS, 1 (Minority)
- Wilmington, ELIZABETH COOPER, 1 (Minority)
- Worth,
CAROL HOFFMAN, 3 (Majority); RAYMOND BORKOWSKI, 1 (Minority)